Chov papoušků

Kakadu inka

22.12.2008 08:41

 

Kakadu inka

(Cacatua leadbeateri)

Třída:  Ptáci (Aves)
Řád:  Papoušci (Psittaciformes)
Čeleď:  Kakaduovití (Cacatuidae)
Druh:  Kakadu inka (Cacatua leadbeateri)
Výskyt:  Austrálie
Velikost:  35 cm
Hmotnost:  390 g
Kroužek:  11 mm
Počet vajec:  2-4 vejce
Inkubační doba:  27-28 dnů
Potrava:  Směs semen pro velké papoušky
Cena:  Více než 100 000 Kč
Kakadu inka

Popis:
Základní zbarvení kakadua inky je bílé, pera na temeni mají světle růžovou barvu. Malá bílá chocholka má žlutý středový pruh, s bílým okrajovým lemem. Čelo, postranní části hlavy, hruď a břicho jsou lososově růžové. Ve spodní části břicha přechází růžová v bílou. Okruží oka je bělavé. Sameček má duhovku tmavě hnědou až černou a na rozdíl od dospělé samičky, která jí má načervenalou. Zobák rohovitý, běháky šedé. Mláďata jsou světlejší barvy než dospělí ptáci a vybarvují se až v druhém roce života.

Výskyt:
V suchých a polosuchých částech vnitrozemské Austrálie, mimo severovýchodní oblast. Nachází se hlavně v západní Austrálii, v severozápadní Viktorii, v západních a jihozápadních částech Nového Jižního Walesu a v jihozápadním Queenslandu. Ve své domovině je kakadu inka nehojným druhem. Obývá oblasti s porostem stromů, především eukalyptu. Nalezneme je také na zemědělsky využívaných lokalitách a podél vodních toků. Žijí většinou v párech nebo malých skupinkách. Předpokládá se že jedinců, žijících ve volnosti, činí necelých 20 000 exemplářů. Ve volné přírodě hnízdí v dutinách stromů 3-9 m vysoko. Každoročně se vrací hnízdit na stejná místa.

Chov:
V roce 1831 byl tento druh poprvé popsán a pojmenován. U nás se kakadu inka objevil v 19. století. Patří neustále k chovatelským vzácnostem a narazíme na něj jen velmi zřídka. Potřebují ke svému životu ve voliérách dostatečný prostor. Prolet by měl mít nejméně 5 m, výška a šířka 2 m. Voliéra se neobejde bez železné konstrukce a silného pletiva, protože svou dovedností zničit co jim přijde pod zobák, nemůžou zahanbit svůj druh. Začínají hnízdit na jaře, pozorujeme změny v chování, např. samice se stává agresivnější. Přichystáme hnízdní budku s rozměry základny přibližně 35 x 35 cm, výška 80 cm, dno vysteleme nejlépe rašelinou. Snáší 2-4 vejce v intervalu dvou dní, samice obvykle zasedne až na druhé nebo třetí. Oba partneři se v sezení na vejcích obměňují. Zatím co samice sedí v noci, samec jí střídá na několik hodin ve dne. Inkubace trvá asi 27-28 dní, následně se líhnou bíle ochmýřená mláďata. Přibližně po 3 týdnech se kroužkují uzavřenými kroužky o průměru 11 mm (jiná literatura uvádí průměr 9,5 mm). Po 8 týdnech opouštějí budku zcela opeřená, stále závislá na péči rodičů. Po osamostatnění se je nutné přemístit mláďata do samostatné voliéry.

Krmení:
Podáváme semena v různém stádiu zralosti, suché, nabobtnalé, naklíčené. V jde o stejnou krmnou směs kterou krmíme ostatní kakaduy obsahující lesknici, různé druhy prosa, oves, pšenici, kukuřici, ořechy, ovoce, zeleninu a zelené krmení. Berou i hrách, fazole a ostatní bobuloviny. V době hnízdění zpestříme stravu o vaječnou míchanici s piškotem, slunečnici jen v malém množství.

Poddruhy:
Kakadu inka růžový (Cacatua leadbeateri leadbeateri)
Kakadu inka rudochocholatý (Cacatua leadbeateri mollis)

Autorka textu: Markéta Hainzlová


 
Lubomír Pokorný,  05.09.2007 (08:42), 21998 zobrazení

Vyhledávání

Kontakt

Michal Nadymáček Chvalkovice na Hane 29
okres:Vyškov
702 046 496